Loading...

LEARN MORE

The First Nations Housing Conference (FNHC) is the leading industry event for learning and networking. Previously known as the First Nations Northern Housing Conference, the conference has now expanded to include all of Canada. Community leaders and housing professionals gather at FNHC to meet quality suppliers, attend leading-edge workshops, and collaborate with likeminded individuals from First Nation Communities across the country.

The knowledge and connections gained at this conference are invaluable. As a premier event for First Nations housing professionals, delegates gain vital knowledge and skills as they explore and learn the best practices involved in providing quality and safe housing for their Communities.

The conference is hosted by the First Nations Housing Working Group which is comprised of professionals from 11 Tribal Councils and 1 technical services corporation including (click for contact information):

Anishinaabeg of Kabapikotawangag Resource Council Inc.

Darlene Paypompee
P.O. Box 237
Sioux Narrows, Ontario P0X 1N0
(807) 226-4445

Independent First Nations Alliance

Carla Chisel
135 Frederica Street East, Unit 3
Thunder Bay, Ontario P7E 3V4
(807) 626-7732

Keewaytinook Okimakanak

Ray Stewart
P.O. Box 340, 8 Mine Road
Balmertown, Ontario P0V 1C0
(807) 735-1381

Mamaweswen - The North Shore Tribal Council

Joey Jacobs
473 Highway 17
Cutler, Ontario P0P 1B0
(705) 844-2340

Matawa First Nations Management Inc.

Saverio Rizzo
233 South Court Street
Thunder Bay, Ontario P7B 2X9
(807) 344-4575

Mushkegowuk Council

Chris Seguin
12 Centre Road, P.O. Box 370,
Moose Factory, Ontario P0L 1W0
(705) 268 3594 ext. 229

Nokiiwin Tribal Council

Roger Rozon
292 Court Street South
Thunder Bay, Ontario P7B 6C6
(807) 474-4236

Ogemawahj Tribal Council

Jackie Hall
5984 Rama Road
Rama, Ontario, L3V 6H6
(705) 329-2511

Ontario First Nations Technical Services Corporation

Grace Martineau or Jonathan Gregg
Suite 206A, 200 South Syndicate Avenue,
Thunder Bay, Ontario P7E 1C9
(807) 623-9595 / (888) 892-8281

Pwi-Di-Goo-Zing Ne-Yaa-Zhing Advisory Services

Charles Friday
1455 Idylwild Drive,
Fort Frances, Ontario P9A 3M8
(807) 274-8531

Shibogama First Nations Council

Richard Waite
PO Box 387,
Sioux Lookout, Ontario P8T 1A5
(807) 737-2662 ext. 2230

Windigo First Nations Council

Keith Lawrence
160 Alcona Drive, P.O. Box 299,
Sioux Lookout, Ontario P8T 1A3
(807) 737-1585

DELEGATE TYPES

You are a Sponsored Delegate or an Additional Sponsored Delegate if you are from one of the 12 participating Tribal Councils, listed below. Two attendees from each Community are considered sponsored and any additional attendees from the Communities are considered additional sponsored delegates.

If you are with an industry representative, a government organization, another First Nations Community, or any other attendee, you are a General Delegate.

Participating Tribal Councils

Anishinaabeg of Kabapikotawangag Resource Council Inc.

  • Anishinaabeg of Naongashiing
  • Wauzhushk Onigum
  • Big Grassy River First Nation
  • Northwest Angle #33 First Nation
  • Animakee Wa Zhing #37 First Nation
  • Ojibways of Onigaming

Independent First Nations Alliance

  • Kitchenuhmaykoosib Inninuwug
  • Muskrat Dam First Nation
  • Pikangikum First Nation
  • Lac Seul First Nation
  • Whitesand First Nation

Keewaytinook Okimakanak

  • Deer Lake First Nation
  • Fort Severn First Nation
  • Keewaywin First Nation
  • McDowell Lake First Nation
  • North Spirit Lake First Nation
  • Poplar Hill First Nation

Mamaweswen - The North Shore Tribal Council

  • Atikameksheng Anishnawbek
  • Sagamok Anishnawbek
  • Serpent River First Nation
  • Mississauga First Nation
  • Thessalon First Nation
  • Garden River First Nation
  • Batchewana First Nation

Matawa First Nations Management Inc.

  • Aroland First Nation
  • Constance Lake First Nation
  • Eabametoong First Nation
  • Ginoogaming First Nation
  • Long Lake #58 First Nation
  • Marten Falls First Nation
  • Neskantaga First Nation
  • Nibinamik First Nation
  • Webequie First Nation

Mushkegowuk Council

  • Attawapiskat First Nation
  • Chapleau Cree First Nation
  • Fort Albany First Nation
  • Kashechewan First Nation
  • Missanabie Cree First Nation
  • Moose Cree First Nation
  • Taykwa Tagamou Nation

Nokiiwin Tribal Council

  • Animbiigoo Zaagi’igan Anishinaabek
  • Biinjitiwaabik Zaaging Anishinaabek
  • Bingwi Neyaashi Anishinaabek
  • Kiashke Zaaging Anishinaabek
  • Pic Mobert First Nation
  • Fort William First Nation

Ogemawahj Tribal Council

  • Chippewas of Beausoleil First Nation
  • Chippewas of Georgina Island First Nation
  • Chippewas of Rama First Nation
  • Mississaugas of Alderville First Nation
  • Mississaugas of Scugog Island First Nation
  • Pottawatomi of Moose Deer Point First Nation

Ontario First Nations Technical Services Corporation

  • Michipicoten First Nation
  • Mishkeegogamang Ojibway Nation
  • Biigtgong Nishnaabeg
  • Pays Plat First Nation
  • Red Rock Indian Band
  • Ojibway Nation of Saugeen
  • Naotkamegwanning First Nation
  • Sandy Lake First Nation
  • Weenusk First Nation
  • Wikwemikong Unceded Indian Reserve

Pwi-Di-Goo-Zing Ne-Yaa-Zhing Advisory Services

  • Couchiching First Nation
  • Lac La Croix First Nation
  • Naicatchewenin First Nation
  • Nigigoonsiminikaaning First Nation
  • Rainy River First Nation
  • Seine River First Nation
  • Mitaanjigamiing First Nation

Shibogama First Nations Council

  • Kasabonika First Nation
  • Kingfisher Lake First Nation
  • Wapekeka First Nation
  • Wawakapewin First Nation
  • Wunnumin Lake First Nation

Windigo First Nations Council

  • Bearskin Lake First Nation
  • Cat Lake First Nation
  • Koocheching First Nation
  • North Caribou Lake First Nation
  • Sachigo Lake First Nation
  • Slate Falls First Nation
  • Whitewater First Nation